TOPRAK SERiMi

Peyzaj uygulamalarında toprak bitkilerin ve çimin besleyicisi rolünü üstlendiği için en önemli etmenlerden birisidir. Şirketimizde toprak özellikleri bakımından 3 tip halini almış olup, sırası ile gübreli elenmiş , elenmiş nebati ve dolgu toprağı olarak adlandırabiliriz.

Gübreli elenmiş toprak ; bitkilerin ve çimlerin iyi gelişmesine ve beslenmesine etken olduğu için peyzaj alanlarımızın düzenlemelerinde en çok kullandığımız toprak türüdür.

Elenmiş nebati toprak ; gübreli toprağın alt ısımlarıda gübreli toprak ile karıştırırarak serildiğinde iyi bir sonuç verdiği gözlenmiştir. Maliyeti itibari ile gübreli elenmiş toprağın dörtte biri kadardır. Bu yüzden peyzaj uygulamalarında yoğun miktarda kullanılmaktadır.

Dolgu toprağı ; peyzaj uygulama yapılacak alanlarımızın dolgu olacak yerlerinde kullanılmak üzere oluşturulmuş toprak çeşitidir. Dolgu malzemesi olarak yoğun miktarda kullanılmaktadır. Maliyet olarak diğer toprak çeşitlerine göre en uygun olanıdır.

Şirketimiz İstanbul genelinde toprak kampanyası başlatmıştır. Bu kampanyadan faydalanmak için peyzaj mimarlarımızla iletişime geçiniz. Peyzaj mimarlarımız sizlerden alacakları alan özelliklerine göre alanınız için kullanabileceğiniz en uygun toprak çeşidini belirleyip sizler için en kaliteli ve uygun fiyatı sunacaklardır.

 

Toprakların Organik Madde Kapsamı Nasıl Korunmalı ve Artırılmalıdır

            Toprak organik maddesinin sürekliğini sağlamak için organik madde artışını sağlayan bitkilere (yeşil gübreler) ekimde yer verilmelidir. Yeşil gübreleme yani bitkilerin çiçeklenme döneminde sürülerek toprak ile karıştırılması 3-5 yılda bir yapılmalıdır.  Tahıl, sebze ve yem bitkisi münavebesi toprakların organik madde kapsamını korumakta ve artırmaktadır. Mümkün olduğu kadar topraklarda daha fazla anız artıkları bırakılmalı ve yakılmamalıdır. Özellikle tahıllarda ürün hasat edildikten sonra, anız artıkları daha sonraki ekim sırasında sorun yaratıyorsa,  mümkünse toprak gölge tavında işlenmeli ve anız artıklarının toprak ile karışması sağlanmalıdır.
Tarımsal üretimin devamlılığı için hayvan gübreleri ve diğer organik maddeler mutlaka tarlalara ve bahçelere verilmelidir. Sap ve saman atıkları, çeşitli bitkisel ve hayvansal atıklar ve organik gübreler toprak ile karıştırılarak toprak organik maddesi artırılabilir. Hayvan gübreleri ve organik gübreler toprağa uygulandıktan sonra mutlaka toprak ile karıştırılmalıdır. Aksi takdirde özellikle hayvan gübresinde bulunan azot, gaz haline dönüşür ve kaybolur.

TOPRAK SERiMi UYGULARIMIZ

HiZMETLERiMiZ

PEYZAJ iLE iLGiLi KISACA

  • Ekim ayı bakımları Ekim ayı itibariyle bahçelerde yoğun olarak yaprak dökülmeleri başlar. Dökülen yaprakların çim alanlar üzerinden toplanması gerekir. Temizlenmediği takdirde böcek ve solucan probleminin artmasına dolayısı ile çimlerin zarar görmesine neden olur. Ekim ayının sonuna doğru tohum ekme yolu ile çim tesisi sona erer. Çimlere kış gübresi atmak için uygun zamandır. Kış gübresi, kış mevsimi boyunca çimlerin potasyum ihtiyacını karşılayarak soğuktan ve dondan etkilenmesini önler. Çim aların düzenli biçme işlemi sona erer. Bahar ayında bahçelere dikilen mevsimlik çiçekler, bozulmaya başlayacağından onların toplanıp temizlenmesi yerlerinin hazırlanması gerekir. Kış mevsimi boyunca çiçek açan mevsimlik çiçekler ( hercai menekşeler,çuhalar, kış nergisleri, vs.) ve soğanlı bitkiler ekilebilir.

  • Kasım ayı bakımları Kasım ayı boyunca çim alarlarda yapılacak işler;dökülen yaprakların temizliği eğer böcek solucan gibi zaralılar görülüyorsa onların ilaçlanarak uzaklaştırılmasıdır. Kasım ayının ikinci yarısından itibaren, bahçe içerisinde yeri değiştirilmek istenen bitkiler,söküm tekniğine uygun bir şekilde sökülerek istenilen yere dikilebilir. Meyve ağaçları ve diğer bitkiler yanmış, elenmiş ve fumige edilmiş organik gübre veya inorganik gübre takviyesi ile kış aylarının etkilerinden korunabilir.

  • Aralık ayı bakımları Aralık ayı boyunca bahçede yapılacak işler yok denecek kadar azdır. Mevsim itibariyle kar yağışı olan bölgelerde bitkilerin üzerlerindeki karlar sürekli temizlenmeli soğuğa duyarlı bitkiler sarılmalıdır. Islak veya donmuş çim alan üzerinde dolaşmaktan kaçınmalıdır. Bahçe ekipmanlarının bakımı, temizlenmesi yeni sezona hazırlanması için uygun aydır.